W co się bawić z psem?

Psy to zwierzaki, które uwielbiają się bawić i chyba niemal każdy wie o tym, że zabawa nie tylko wzmacnia więzi między psem a właścicielem, ale także jest niezłym treningiem posłuszeństwa. Poza tym psom, w szczególności należącym do ras pracujących, należy zapewnić zajęcie na spacerach, ponieważ nieraz zdarza się, że pies spuszczony ze smyczy ucieka. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, w co bawić się ze swoim psem. Przeczytaj go koniecznie!


Zacznijmy od tego, że jeżeli zapewnimy psu ciekawe zajęcie, nie będzie on szukał atrakcji na własną rękę, a na właściciela będzie patrzył z zaangażowaniem i oczekiwaniem. Przede wszystkim większość psów ma doskonale rozwiniętą zdolność szukania i podejmowania tropów, jest wiele prostych ćwiczeń, które wykorzystują te umiejętności. Bardzo ważne jest, aby nie przetrenować psa – serie ćwiczeń powinny być krótkie i ciekawe, wtedy pies nie straci zainteresowania zabawą. Natomiast jeżeli widzimy, że któreś z ćwiczeń nie przypadło psu do gustu, nie zmuszajmy go, żeby je polubił, ponieważ przyniesie to prawdopodobnie odwrotny efekt. Poniżej znajdziesz opis przykładowych zabaw z psem, których powinieneś spróbować.


Jeśli chcesz bawić się ze swoim psem w domu to wypróbuj zabawę, która polega na tym, że jedna osoba przytrzymuje psa, natomiast druga pokazuje mu smakołyk. Potem ta osoba chodzi po pokoju pochylając się w różnych miejscach (np. za kanapą, szafą) udając, że chowa tam smakołyk. Następnie daje komendę ”szukaj”,a jeśli trzeba oprowadza psa po pokoju. Zazwyczaj psy szybko pojmują zasady tej zabawy.


Kolejną, popularną zabawą jest aportowanie – czyli pogoń za rzuconym przedmiotem i przynoszenie go właścicielowi. Jeśli chodzi o zabawy na spacerze to właściciel pozostawia psa na miejscu startu (ktoś musi go przytrzymać), a sam odchodzi około 50 metrów powłócząc przy tym nogami, aby ułatwić psu podążanie za śladem. Dopiero na końcu tej drogi pozostawia nagrodę (smakołyk, albo ulubioną zabawkę). Potem wraca po psa i daje komendę „szukaj ”, a pies powinien iść po śladzie, a nie na pamięć (należy skrócić w tym celu smycz). Nie martw się, wkrótce zrozumie on zasady tej gry, jednak należy zachować cierpliwość oraz powoli można wprowadzać utrudnienia, np. zmieniać kierunki, odległości, iść normalnym krokiem (nie pociągając przy tym nogami). Następnie właściciel idąc z psem na smyczy (najlepiej wydłużającej się), w pewnym momencie upuszcza zabawkę (najlepiej w wysokiej trawie lub innym miejscu, tak aby była niezauważalna na pierwszy rzut oka). Potem po przejściu kilku do kilkudziesięciu metrów, daje komendę „szukaj”. Następnie po odnalezieniu zabawki należy psa nagrodzić, np. smakołykiem. Gdy nasz pies pojmie zasady tej zabawy można zrezygnować ze smyczy, a po pewnym czasie będzie można bez strachu gubić klucze na spacerze.

Powiązane artykuły

o nas

Na naszej stronie dowiesz się jak wychować pupila aby później nie mieć z nim żadnych problemów. Zapraszamy do czytania :)

Kontakt

Jeśli masz jakieś pytania- pisz śmiało !

otwartazacheta@gmail.com

Polecamy

Royal canin - karma dla psów