Dlaczego mój pies ciągnie na smyczy?

Przede wszystkim to, że pies ciągnie na smyczy może mieć różne przyczyny. Bardzo często zdarza się, że właściciele niesfornego szczeniaka bojąc się że im ucieknie, nie spuszczają go w ogóle ze smyczy. Rzecz jasna jest to niewłaściwe zachowanie, ponieważ nie dość, że jego nieposłuszeństwo się pogłębia (nie ma okazji ćwiczyć przychodzenia na wołanie), to dodatkowo psiak nie ma gdzie rozładować energii, która go rozpiera. Dlatego też zaczyna się wyrywanie się na smyczy i inne głupie pomysły, poprzez które próbuje on spożytkować nadmiar energii. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący wyrywania się ze smyczy przez psa, przeczytaj go koniecznie!


Zacznijmy od tego, że drugą przyczyną tego, że pies ciągnie na smyczy może być posiadanie dominującego psa, który uważa się za przewodnika naszego stada. Zwykle osobnik alfa ma prawo iść przed pozostałymi i prowadzić polowanie – dzieje się to, kiedy ciągnie nas za interesującymi go zapachami. Niestety, ale pies przypięty do smyczy może prezentować rozmaite zachowania. Natomiast widok zwierzęcia uparcie ciągnącego właściciela w wybranym przez siebie kierunku wcale nie należy do rzadkości. Niestety, ale równie często można zaobserwować reakcję właścicieli, polegającą na pokrzykiwaniu na psa, szarpaniu i gwałtownym przyciąganiu go do siebie. W takiej sytuacji spacer z ciągnącym psem nie należy do przyjemności, zwłaszcza gdy zwierzę jest duże i silne. Jednak gdy nauka chodzenia na smyczy nie przynosi skutku, właściciel często skraca spacer do niezbędnego minimum.


Przede wszystkim nauka chodzenia na smyczy powinna odbywać się przy użyciu smyczy nieautomatycznej, długości ok. 2,5 m i szelek. Dodatkowo ze względów bezpieczeństwa lepiej zakładać psu szelki niż obrożę – zwłaszcza u szczeniąt zapobiegną one ewentualnym urazom odcinka szyjnego kręgosłupa. Gdy stoimy przed dylematem: jaka smycz dla psa będzie najwłaściwsza? – zdecydujmy się na początku na zakup smyczy nieautomatycznej. Chodzi oto, że używanie smyczy typu „flexi” może być niebezpieczne, na przykład w sytuacji, gdy pies wybiegnie na ulicę. „Flexi” jest wprawdzie praktyczna ze względu na możliwość regulacji długości – ale jeśli zdecydujemy się na jej używanie, stosujmy mechanizm blokujący. W ten sposób pies nie będzie odczuwał stałego napięcia smyczy, niweczącego efekty szkolenia.


Generalnie, w sytuacji, w której pies porusza się na napiętej smyczy, a właściciel podąża za zwierzęciem, pies uczy się, że: „aby iść, MUSI ciągnąć”. Musisz wiedzieć, że kluczem do spokojnych spacerów jest niedopuszczenie do utrwalenia niepożądanego zachowania. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy uzbroić się w cierpliwość oraz zarezerwować na spacery więcej czasu, niż dotychczas.

Powiązane artykuły

o nas

Na naszej stronie dowiesz się jak wychować pupila aby później nie mieć z nim żadnych problemów. Zapraszamy do czytania :)

Kontakt

Jeśli masz jakieś pytania- pisz śmiało !

otwartazacheta@gmail.com

Polecamy

Royal canin - karma dla psów