Nauka podstawowych komend

Nauka podstawowych zasad naszego psiaka to duże wyzwanie, dlatego zanim rozpoczniemy z naszym szczeniakiem naukę podstawowych komend, warto zadać sobie pytanie, w jaki sposób psy się uczą. Poniżej znajdziesz krótki poradnik dotyczący tego w jaki sposób możemy nauczyć naszego pupila podstawowych komend, przeczytaj koniecznie!


Zacznijmy od tego, że jest spore prawdopodobieństwo, że pies powtórzy działanie, które przyniosło mu korzyść i analogicznie – działanie nie przynoszące korzyści, nie zostanie powtórzone. Musisz jednak wiedzieć, że fizyczna presja spotka się z oporem, dlatego nie powinniśmy się więc dziwić, że używając siły, szarpiąc psa podczas nauki, uzyskamy reakcję odwrotną: próbując przydusić go do ziemi przy próbie nauki siad czy waruj, pies będzie próbował utrzymać się na nogach, a potem jak najszybciej wstać.


Przede wszystkim przy układaniu psów, należy pamiętać, że w zależności od rasy czy cech osobniczych, są one wrażliwe na co najmniej jeden z niżej podanych czynników:
• wrażliwość na dotyk, niektóre rasy są bardziej odporne na ból niż inne (może się wydawać, że pies jest zajęty czymś co sprawia mu przyjemność jest mniej wrażliwy na ból i odwrotnie – im pies mniej lubi to co robi, jego wrażliwość wydaje się być większa),
• wrażliwość psychiczna, jest ona często związana z odpornością na stres (zwykle nadwrażliwe psychicznie psy są uzależnione od nastrojów swoich właścicieli, a presja psychiczna zupełnie wytrąca je z równowagi. Potem psy przestają rozumieć czego się od nich oczekuje i reagować na dobrze znane im komendy, często można to zaobserwować na wystawach, kiedy zestresowany właściciel nie może zupełnie dogadać się ze swoim psiakiem),
• dźwięk, niektóre psy są nadwrażliwe na dźwięki (dlatego nie powinny brać one udziału w grupowych kursach tresury, gdyż nadużywanie głosu może być poważną przeszkodą w procesie uczenia, często spotykana jest u sheltie)
• wzrok (wrażliwość wzrokowa), trening wrażliwego pod tym względem psa w miejscu, w którym dużo się dzieje, jest bardzo trudny (wtedy każdy ruch rozprasza jego uwagę, którą powinien skupić na tym, czego się od niego wymaga. Doskonałym przykładem mogą być tu bardzo spostrzegawcze border colie, gdyż w treningu takich psów niezgodność ustnych komend z mową ciała prowadzi do nieporozumień i nieposłuszeństwa ze strony psa).


Koniecznie powinieneś także być świadomy tego, że bardzo ważną rzeczą jest nauka stosowania nagród. Generalnie rzecz ujmując nagrodą może być smakołyk lub zabawka, czy pieszczota w przypadku psów mniej łakomych.

Powiązane artykuły

o nas

Na naszej stronie dowiesz się jak wychować pupila aby później nie mieć z nim żadnych problemów. Zapraszamy do czytania :)

Kontakt

Jeśli masz jakieś pytania- pisz śmiało !

otwartazacheta@gmail.com

Polecamy

Royal canin - karma dla psów