Kłopotliwe skakanie na ludzi

Bardzo często jest tak, że sami uczymy psa wylewnego witania się z członkami rodziny i z obcymi. Jednak pozwalając szczeniaczkowi na skakanie na ludzi, nie zdajemy sobie sprawy z tego, że on za kilka miesięcy urośnie, ale nie zrozumie tym samym, że już nie wolno tak robić. W związku z tym należy już od małego wpajać psu zasady dobrego wychowania, pomimo iż czasem ciężko jest nakłonić gości, aby nie witali się wylewnie z naszym szczeniakiem; każdy chce się przecież poprzytulać z naszym słodkim maluszkiem. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący kłopotliwego skakania przez psy na ludzi oraz tego, jak sobie z tym radzić. Przeczytaj koniecznie!

Zacznijmy od tego, że aby oduczyć naszego psa skakania na nas i na gości należy po pierwsze przestać się z nim entuzjastycznie witać. Dlatego dobrze jest wprowadzić inne formy powitania, można np. wymagać aby pies wtedy usiadł, położył się itp. (dostaje wtedy smakołyk). Generalnie rzecz ujmując na początku jeden z domowników może trzymać go na smyczy, podczas gdy ktoś inny wchodzi do domu. Dodatkowo czasem zdarza się, że istnieje inna przyczyna kłopotliwego witania gości. Poza tym niektóre psy, z powodu zbyt agresywnego lub wylewnego witania gości, są zamykane na czas wizyty. Niestety, ale pogarsza to tylko zachowanie psa, ponieważ z jego punktu widzenia przyjście gości oznacza zamknięcie. W związku z tym należy więc albo ich przepędzić (objawy agresji) albo przynajmniej zatrzymać w przedpokoju (wylewne, histeryczne powitanie). Oprócz tego przewodnik stada ma prawo do decydowania kogo i jak przyjmuje, dlatego warto zastanowić się kto rządzi w naszym domu i ewentualnie odebrać psu niepotrzebne przywileje.

Warto wspomnieć także o tym, że szczeniak, który trafia do nowego domu, skupia na sobie zainteresowanie całej rodziny i gości. Często bierze się go na ręce, przytula, głaszcze – tak my, ludzie, wyrażamy nasze uczucia, ale z jego perspektywy wygląda to inaczej. Dodatkowo obserwując szczenięta, zauważymy, że wspinanie się i wylizywanie kącików warg jest dla nich ważnym sygnałem komunikacyjnym. Chodzi oto, że ten, który domaga się dostępu do jakichś zasobów, który wymusza uwagę i rozpoczyna rywalizację – wskakuje na innych.

Natomiast ten, który okazuje uległość – zbliża pyszczek do pyska innego psa i liże go. Jednak z tej perspektywy przyjrzyjmy się relacji szczeniaka z ludźmi. Jeśli szczeniak podchodzi do człowieka i zaczepia go łapką – domaga się uwagi. Zwykle człowiek unosi go i całuje, czyli „wylizuje pysk psa” w geście uległości. Szczeniak otrzymuje jasny komunikat od dużego człowieka: „jestem bezbronny, wymagam twojej opieki i pomocy”. Na szczęście psy to nie wilki i wiele z nich nie traktuje takich zachowań szczególnie serio. Jednej rzeczy uczą się jednak niezawodnie: skakanie na ludzi jest doskonałym sposobem zwrócenia uwagi i nie jest przez właściciela traktowane jako faux pas.

Powiązane artykuły

o nas

Na naszej stronie dowiesz się jak wychować pupila aby później nie mieć z nim żadnych problemów. Zapraszamy do czytania :)

Kontakt

Jeśli masz jakieś pytania- pisz śmiało !

otwartazacheta@gmail.com

Polecamy

Royal canin - karma dla psów