Co robić kiedy pies jest agresywny?

Czasami zdarza się, że pies bywa agresywny, niestety wiele osób nie wie, jak się wtedy zachować i zapomina, że agresja jest dla psów drogą wyrażania emocji, często bywa używana w samoobronie. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący tego, co robić, kiedy pies jest agresywny, przeczytaj go koniecznie!


Zacznijmy od tego, że psy, które czują się zagrożone, mają do wyboru trzy wyjścia: walczyć (odruch czynnej obrony), uciec lub zamrzeć w bezruchu (odruchy biernej obrony), jednak odruch zamierania w bezruchu występuje najrzadziej. Generalnie najczęściej psy, które poczuły się zagrożone z powodu zachowania właściciela, atakują lub uciekają (gdy nie będzie to możliwe, atakują). Przede wszystkim jednak ludzie często mylą dwa pojęcia: pies agresywny i pies, który zareagował agresją. Chodzi oto, że drugi przypadek nie oznacza psa stale agresywnego, lecz takiego, który stracił zaufanie do człowieka i zareagował agresywnie. Bardzo często jest to związane ze zbyt późnią socjalizacją i dotyczy psów słabych psychicznie, gdyż pewne siebie psy rzadko gryzą. Jeśli chcesz rozwiązać ten problem to należy zacząć od dotarcia do jego źródła i przyczyn. Pamiętaj jednak, że terapia jaką zastosujesz powinna zależeć od typu agresji.


Często spotykana jest agresja dziedziczna, czyli przekazana w genach. Chyba wszyscy wiemy, że genów nie da się zmienić, ale można wpłynąć na zachowanie psa. Jednak czasem można ją pomylić z agresją nabytą we wczesnym dzieciństwie – maluchy naśladowały agresywną matkę. Tylko, że w przypadku agresji dziedzicznej możemy jedynie lekko modyfikować zachowanie psa, natomiast w drugim przypadku (naśladownictwo), odpowiedni program terapeutyczny może zakończyć się pełnym sukcesem. Pamiętaj, że agresja jest poważnym problemem, dlatego najlepiej udać się z psem do behawiorysty na indywidualne szkolenie. Jeśli chcemy zwiększyć kontrolę nad psem to należy: zapewnić psu odpowiednie ćwiczenia mające na celu rozładowanie energii i naukę posłuszeństwa, używać metod pozytywnego wzmocnienia oraz pamiętać, aby nie pozwolić psu przejąć przewodnictwa w naszym ludzkim stadzie. Chodzi oto, że osobnik alfa (przewodnik) ma prawo do pierwszeństwa przy misce, karcenia pozostałych członków stada za nieposłuszeństwo i wielu innych przywilejów, które mogą przysporzyć problemów we wzajemnych relacjach


Kolejnym typem agresji jest agresja nerwicowa, która spowodowana jest zazwyczaj niewłaściwą socjalizacją. Może objawiać się ona agresją w stosunku do psów, może wynikać ze zbyt wczesnego odłączenia od matki (szczeniak nie miał szansy nauczyć się właściwych zachowań w kontaktach z innymi psami). Niestety, ale często właściciele nie wiedzą jak właśnie socjalizować szczenię i w dobrej wierze robią mu krzywdę. W związku z tym bardzo ważne są pierwsze wrażenia psiaka podczas kontaktów z innymi psami.

Powiązane artykuły

o nas

Na naszej stronie dowiesz się jak wychować pupila aby później nie mieć z nim żadnych problemów. Zapraszamy do czytania :)

Kontakt

Jeśli masz jakieś pytania- pisz śmiało !

otwartazacheta@gmail.com

Polecamy

Royal canin - karma dla psów