Znaczenie terenu przez psa

Generalnie rzecz ujmując znaczenie terenu mieć podłoże hormonalne – wskazana jest wtedy kastracja. Jednak często znaczenie terenu pojawia się jako reakcja na zmiany zachodzące w domu, np. narodziny dziecka, czy częste wizyty gości powodujące, że na psa nie zwraca się dostatecznej uwagi. Wtedy też należy zastanowić się czy pies nie stoi za wysoko w hierarchii naszego „stada”. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący znaczenia terenu przez psa. Przeczytaj go koniecznie!


Zacznijmy od tego, że zaznaczanie miejsc moczem jest potwierdzeniem, że to miejsce należy do psa i jest to jego "teren". Musisz wiedzieć, że dla psów zapach ma duże znaczenie komunikacyjne, dlatego od czasu do czasu odświeżają takie "wizytówki", zwłaszcza wtedy, gdy dokoła pojawia się wiele innych zapachów, które mogłyby być świeższe i bardziej wyczuwalne niż jego własny. Dodatkowo znaczenie moczem terenu przypomina trochę naklejanie plakatów wyborczych na płocie. Ten, który jest najbardziej aktualny, kolorowy, duży, przyciąga uwagę i zasłania starsze, nieaktualne, wyblakłe.


Trzeba jednak przyznać, że nikt raczej nie wywiesza plakatów wyborczych we własnym mieszkaniu. Zwykle pies również tak nie robi, chyba, że przeżywa duży niepokój "czy aby na pewno jestem kandydatem?" Gdy pies czuje się niepewnie, zaczyna znaczyć teren tak, jakby chciał zakrzyczeć wszystkie inne "reklamy" i (mówiąc nieco przesadnie obrazowo) potwierdzić fakt swojego istnienia. Chodzi oto, że zaznaczenie terenu wywołuje chwilową ulgę, po czym pojawia się kolejny przymus wywołany niepokojem i pies znowu posikuje meble, kąty, łóżka, ściany.


Generalnie rzecz ujmując w przypadku zachowań trwających dłużej może być konieczne podanie leków, które poprawią samopoczucie psa i zmniejszą niepokój, umożliwiając pracę nad zmianą zachowań. Czasami pomaga zastosowanie feromonów, które działają kojąco i relaksująco na zwierzę. Psu nie wystarczy samo bieganie po ogrodzie. Poza tym konieczne są wspólne spacery, odkrywanie świata, zabawa z psem, tropienie. Róbmy to wszystko w tym celu, żeby pies poczuł się lepiej i - znowu użyję antopomorfizmu - "uwierzył w siebie". Jednak wracając do naszego obrazu z plakatami wyborczymi: nikt nie wiesza plakatów wyborczych po wygranych wyborach. Bądź dobrym właścicielem, postaraj się, żeby pies wygrał je, a wtedy nie będzie prowadził nieustannej "kampanii wyborczej". Jeśli chcesz uniknąć obsikiwania mebli, koszy na śmieci, a nawet ściany to przemyśl dobrze powyższe porady i spróbuj zastosować je w praktyce, na pewno dużo się zmieni!

Powiązane artykuły

o nas

Na naszej stronie dowiesz się jak wychować pupila aby później nie mieć z nim żadnych problemów. Zapraszamy do czytania :)

Kontakt

Jeśli masz jakieś pytania- pisz śmiało !

otwartazacheta@gmail.com

Polecamy

Royal canin - karma dla psów