Krępująca sprawa – odruchy kopulacyjne

Generalnie rzecz ujmując odruchy kopulacyjne występujące u młodych 5-6 miesięcznych psów i suk są zupełnie normalne, świadczą o zmianach hormonalnych zachodzących w ich organizmach. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący odruchów kopulacyjnych u psów, oraz tego, w jaki sposób sobie z nimi radzić. Przeczytaj koniecznie!


Zacznijmy od tego, że psy wyrastają zwykle z takich zachowań. Jeśli jednak dorosłe psy próbują kopulować nogę właściciela lub innych ludzi, czy poduszki, świadczy to zwykle o zaburzeniach hormonalnych i wskazana jest w tym przypadku kastracja. Natomiast jeżeli zaburzenia hormonalne nie są przyczyną tych zachowań, należy je interpretować jako zachowania dominacyjne. Wtedy zaś należy obniżyć pozycje psa w naszym stadzie.
Warto się także zastanowić dlaczego psy kopulują z przedmiotami, nogami właściciela, większymi zabawkami czy nawet innymi psami tej samej płci? No cóż, odpowiedź jest prostsza, niż mogłoby się nam wydawać: psy kopulują, bo są psami, a zachowania kopulacyjne należą do repertuaru ich zachowań wrodzonych. Dodatkowo innym możliwym powodem jest chęć rozładowania emocji – pozytywnych lub negatywnych. Niestety, niezależnie od przyczyny, zachowanie psa jest zazwyczaj bardzo zawstydzające i krępuje właściciela.


Nie da się zaprzeczyć, że rozmnażanie jest jednym z podstawowych celów ewolucyjnych każdego zwierzęcia. Przede wszystkim służy przeniesieniu genów do następnych pokoleń i naturalnemu przedłużeniu gatunku. W związku z tym trudno się zatem dziwić, że zachowania służące prokreacji mają silne uwarunkowanie genetyczne i są sterowane przez układ hormonalny zwierzęcia. W okresie dojrzewania, kiedy układ pozostaje w fazie największej aktywności, pojawiają się instynktowne zachowania płciowe, np. znaczenie moczem, zachowania dominacyjne wobec innych samców, demonstrowanie narządów płciowych oraz wspomniane zachowania kopulacyjne. Zwierzę żyjące w grupie przedstawicieli własnego gatunku prezentuje zachowania w odpowiedni, właściwy dla sytuacji sposób. Samce, wykonujące gest rywalizacji, pokazują swoją siłę, i jeżeli odniosą sukces, kopulują z samicą.


Musisz być jednak świadom tego, że udomowiony pies musi przenosić zachowania płciowe na obiekty zastępcze – najczęściej są to ludzie bądź przedmioty. Pomimo że w „pociąg” bawią się już kilkunastotygodniowe szczenięta (co jest związane z wydzielaniem w okresie płodowym i po porodzie testosteronem), realne problemy pojawiają się dopiero w okresie dojrzewania, ponieważ właśnie wówczas pies zaczyna eksperymentować z zachowaniami – również seksualnymi – a wobec braku przedstawicieli własnego gatunku, to opiekunowie stają się przedmiotami owych eksperymentów. Przede wszystkim, to jak bardzo intensywne stają się zachowania stanowi wynikową dwóch rzeczy – predyspozycji genetycznych oraz reakcji otoczenia, które może albo utrwalać, albo zniechęcać do takich zachowań.

Powiązane artykuły

o nas

Na naszej stronie dowiesz się jak wychować pupila aby później nie mieć z nim żadnych problemów. Zapraszamy do czytania :)

Kontakt

Jeśli masz jakieś pytania- pisz śmiało !

otwartazacheta@gmail.com

Polecamy

Royal canin - karma dla psów