Gryzienie przedmiotów przez psy

Psiaki to kochane zwierzaki, to najlepszy przyjaciel człowieka, który poza zabawą lubi niestety także gryźć. Zwykle jednak psy rozumieją to jako zabawę i nie jest to bardzo groźne. Co prawda możemy stracić przez to kilka naszych ulubionych przedmiotów, ponieważ nie wiadomo jaką „zabawkę” upoluje sobie nasz zwierzak, dlatego też dobrze jest zaopatrzyć się w jakiś specjalny gryzak dla naszego psiaka. Poniżej znajdziesz artykuł, dotyczący gryzienia przedmiotów przez psy, przeczytaj go koniecznie!

Zacznijmy od tego, że gryzienie przedmiotów spowodowane jest najczęściej ząbkowaniem. W życiu psów występują 2 okresy ząbkowania: I – gdy mleczaki zastępowane są przez zęby stałe oraz II – gdy stałe zęby zrastają się ostatecznie z kośćmi szczęki i żuchwy, dzieje się to ok. 6- 12 miesiąca życia (nie u wszystkich psów to ząbkowanie wywołuje chęć gryzienia). Przede wszystkim musisz wiedzieć, że gryzienie przedmiotów, a także rąk, jest podczas ząbkowania raczej nie do uniknięcia, trzeba ten okres cierpliwie przeczekać. Zdecydowaniem najlepszym rozwiązaniem jest wtedy przyuczenie szczeniaka do przebywania w klatce. Chociaż wydaje się to być rozwiązaniem dość drastycznym, ale większość psów traktuje ją jak własną norę i jeśli damy im tam coś do gryzienia, ich potrzeby będą zaspokojone (a nasze meble i nie rzadko kable –uratowane). Warto jednak wspomnieć o tym, że innymi przyczynami gryzienia przedmiotów mogą być: błędy żywieniowe, reakcja na samotność, kiedy pies zbyt długo zostaje sam w domu, chęć zwrócenia na siebie uwagi.

Musisz także wiedzieć, że czasami psy mają skłonności do gryzienia przedmiotów, co prawda jest to bardzo kłopotliwe dla właściciela, a dla psa może okazać się bardzo niebezpieczne, kiedy np. upodoba sobie kable elektryczne. W takiej sytuacji należy podjąć zdecydowane działania aby wyplenić z psa ten groźny nawyk. W związku z tym, w tym celu najlepiej odwołać się do zmysłu smaku, można posmarować kable na przykład roztworem z chininy. Natomiast jeśli pies ma skłonności do obgryzania cennych mebli można wypróbować następujący sposób: jedną chusteczkę nasączamy lekkim roztworem perfum, a drugą roztworem chininy. Potem tę nasączoną perfumami podstawiamy psu pod nos, a kiedy tylko ją powącha, wkładamy mu do pyska tę z roztworem chininy i przytrzymujemy kilka sekund – jest to bardzo nieprzyjemne dla psa. Następnie należy zmoczyć ulubioną zabawkę psa w roztworze chininy, położyć ją w widocznym miejscu i dookoła rozlać trochę perfum. Chodzi oto, że pies idąc po zabawkę wyczuje zapach perfum, kiedy następnie chwyci zabawkę zacznie pluć i ślinić się, czując w pysku ohydny zapach skojarzy z nim zapach perfum. W tym momencie wystarczy spryskać perfumami przedmiot, który chcemy ochronić. Co ciekawe, zapach perfum jeszcze długo będzie przypominał psu to nieprzyjemne wydarzenie – nawet wtedy, kiedy dla nas stanie się już niewyczuwalny.

Powiązane artykuły

o nas

Na naszej stronie dowiesz się jak wychować pupila aby później nie mieć z nim żadnych problemów. Zapraszamy do czytania :)

Kontakt

Jeśli masz jakieś pytania- pisz śmiało !

otwartazacheta@gmail.com

Polecamy

Royal canin - karma dla psów