Problemy związane z brudzeniem w domu

Chyba każdy z nas wie, na czym polegają problemy związane z brudzeniem psa w domu, to bolączka nie jednego właściciela. Na szczęście jednak problemy związane z brudzeniem w domu przemijają najczęściej z wiekiem. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący problemów związanych z brudzeniem psa w domu, koniecznie go przeczytaj!

Zacznijmy od tego, że należy pamiętać, aby nagrodzić psa kiedy uda mu się załatwić na dworze, a ignorować niepowodzenia. Dzięki temu psy w naturalny sposób uczą się prosić o wyjście, a jeśli pies ma problemy z utrzymaniem czystości w nocy, dobrze jest ostatni posiłek podawać jak najpóźniej, stopniowo przesuwając go na wcześniejszą porę, np. godzinę na miesiąc (u młodych psów trawienie trwa ok. 8-12 godz., a u dorosłych 12-15 godz.). Poza tym ostatni posiłek powinien zawierać mało błonnika. Niestety, ale czasem zdarza się, że wskutek niewłaściwego postępowania właściciela problem brudzenia w domu zostaje utrwalony i utrzymuje się przez długie miesiące.

Warto wspomnieć także o tym, że kiedyś rozpowszechniona była metoda oduczania psa załatwiania się w domu polegająca na tym, że właściciel zauważywszy psią kupę na dywanie wtykał w nią psi nos, krzyczał na psa i wyrzucał go na dwór. Jednak to, że psy po pewnym czasie zaczynały prosić o wyjście na dwór wynikało z faktu, że psy w naturalny sposób zaczynają załatwiać się poza swoim „gniazdem”. Chodzi oto, że to co w rzeczywistości obserwował właściciel – pies kulił się, uciekał pod krzesło – nie było wyrazem zawstydzenia, ale okazaniem poddańczej postawy i odruchem biernej obrony na widok rozzłoszczonego właściciela. Oprócz tego zrobione w tym momencie siku było również gestem poddańczej postawy. Przede wszystkim w psiej psychice utrwala się skojarzenie, że kupa na dywanie plus obecność właściciela w pokoju to fatalna kombinacja. Dlatego też wystrzega się załatwiania w obecności swojego pana.

W związku z tym, jeśli nie zostanie spuszczony ze smyczy aby załatwić się poza zasięgiem wzroku właściciela, najprawdopodobniej zrobi to gdzieś w jakimś zakamarku pokoju. Dodatkowo sprytny pies nie chcąc narazić się na złość właściciela może wpaść na pomysł zjedzenia kupy.
Bywa i tak, że problemy związane z brudzeniem w domu wynikają z nadpobudliwości psa. W przypadku, gdy mamy nadpobudliwego, nadmiernie przywiązanego do rodziny psa i zostawiamy go na wiele godzin samego, musimy się liczyć z tym, że oprócz pogryzionych butów możemy znaleźć na dywanie jego kupę. Nie jest to przyjemne doświadczenie, dlatego powinniśmy bardziej zadbać o naszego psa i starać się nie zostawiać go samego na wiele godzin.

Powiązane artykuły

o nas

Na naszej stronie dowiesz się jak wychować pupila aby później nie mieć z nim żadnych problemów. Zapraszamy do czytania :)

Kontakt

Jeśli masz jakieś pytania- pisz śmiało !

otwartazacheta@gmail.com

Polecamy

Royal canin - karma dla psów