Co robić kiedy mój pies kopie w ogrodzie?

Chcąc czy nie musimy się pogodzić z tym, że kopanie jest charakterystyczne dla niektórych ras, np. terierów, ponieważ są to psy, które chcą i muszą pracować, także jeżeli nie chcemy mieć przekopanego ogródka, musimy zapewnić im odpowiednią dzienną dawkę ćwiczeń. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego co zrobić, kiedy Twój pies kopie w ogrodzie. Przeczytaj go koniecznie!


Zacznijmy od tego, że wiele psów pozostawionych w upalny dzień na podwórku czy w ogrodzie, w którym nie ma zacienionego, chłodnego kąta, kopie sobie jamy ziemne, aby w nich się nieco ochłodzić. Przede wszystkim właśnie dlatego należy zadbać o odpowiednie warunki dla naszego pupila w czasie upałów. Musisz koniecznie wiedzieć o tym, że jeżeli kopie suka w ciąży znaczy to, że zbliża się poród i należy przygotować jej odpowiednie do tego celu legowisko. Warto także wspomnieć o tym, że również suki w ciąży urojonej kopią, w tym przypadku należy zwrócić się o pomoc do weterynarza. Co ciekawe wiele psów kopie po prostu dla przyjemności. W związku z tym warto przeznaczyć pupilowi do tego celu jakiś kąt podwórka na uboczu. Dodatkowo można zakopać na oczach psa kość, potem kazać mu jej szukać, a następnie ćwiczenie to jeszcze kilka razy powtórzyć. Chodzi oto, że po pewnym czasie pies będzie regularnie przekopywał to miejsce i być może sam zacznie zakopywać tam różne niedojedzone resztki. W ten oto sposób jego zamiłowanie do kopania zostanie w pełni zaspokojone.


Koniecznie musisz jednak pamiętać o tym, że dla naszych czworonogów kopanie dziur jest czymś naturalnym i instynktownym. Chodzi oto, że pierwotnie, dzięki kopaniu psy robiły sobie miejsca, gdzie odchowywały szczeniaki lub szukały ochłodzenia w upalne dni. Poza tym innym zajęciem było łapanie małych gryzoni przez psy, przez co często musiały kopać w ziemi aby dotrzeć do nor szkodników. Generalnie rzecz ujmując w kopaniu dziur przewodzą najczęściej jamniki, teriery oraz labradory, jednak wiele ras małych także wykazują wzmożoną chęć do grzebania w ziemi.


Trzeba przyznać, że powodów jest co najmniej kilka. Z całą pewnością kopanie dziur przez psy w ogrodzie czy parkach to jeden ze sposobów na nudę naszego czworonoga. Niestety, ale jeśli nie poświęcamy zbyt dużo uwagi oraz czasu psiakowi ten zacznie, z braku laku, kopać sobie dziury. Chodzi oto, że robiąc to, pies będzie chciał również zwrócić naszą uwagę oraz poprawić sobie nastrój. W przypadku kiedy nasz pupil kopie intensywnie w jednym miejscu być może trafił na trop gryzonia, którego chce złapać bądź wyczuwa zapach nawozu. Często właśnie się zdarza, że psy wykopują starannie zadbane rośliny i kwiaty wraz z korzonkami. To także jest zachowanie znane od setek lat, kiedy nieudomowione psy żywiły się wygrzebanymi roślinkami oraz mniejszymi gryzoniami.

Powiązane artykuły

o nas

Na naszej stronie dowiesz się jak wychować pupila aby później nie mieć z nim żadnych problemów. Zapraszamy do czytania :)

Kontakt

Jeśli masz jakieś pytania- pisz śmiało !

otwartazacheta@gmail.com

Polecamy

Royal canin - karma dla psów