Jak wychować szczeniaka na mądrego psa?

Wychowanie szczeniaka to wielka odpowiedzialność, ponieważ każdy chce jak najlepiej wychować swojego psiaka, kiedy jednak do naszego domu zawita mała puszysta kulka często zapominamy, że drzemią w niej uśpione instynkty wilka i uczłowieczanie jej nie przyniesie pożytku ani psu, ani jego nowej rodzinie. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego w jaki sposób wychować szczeniaka na mądrego psa, przeczytaj go koniecznie!


Zacznijmy od tego, że oglądając filmy z udziałem czworonogów, często otrzymujemy przesłodzony obraz psiego bohatera, który niestety niejednokrotnie rozmija się z rzeczywistością. Niestety, ale karmieni taką „wiedzą” zapominamy o prawdziwej naturze psa i bardzo łatwo wówczas wychować nieposłusznego psiaka, który stanowi zagrożenie nie tylko dla obcych, ale także dla własnej rodziny. Przede wszystkim charakter psa kształtuje się najintensywniej w okresie szczenięcym, dlatego tak ważne jest to żeby właściwe wychować szczeniaka. Dodatkowo wpływ na niego mają czynniki genetyczne i środowisko w jakim się wychowuje.


Generalnie rzecz ujmując możemy wymienić kilka faz rozwoju szczenięcia. Pierwsza faza nazywa się „noworodek” i trwa od 1 do 13 dni życia psiaka, w tym okresie rozwijają się zmysły szczeniąt. Następnie ma miejsce faza psiej socjalizacji (14 – 49 dni) i ważne jest, aby w tej fazie szczenięta miały zapewnione zarówno ciepło i opiekę ze strony matki, jak i przyjemność kontaktu z człowiekiem, ponieważ tocząc improwizowane walki uczą się regulować siłę ugryzienia. No cóż, nie bez potrzeby zęby mleczne są ostre jak igły – głośny pisk ugryzionego w ucho brata i jego odgryzienie jest sygnałem dla gryzącego, że chwyt był za mocny. Dodatkowo bardzo ważne jest aby szczenięta pozostawały z matką do końca tej fazy rozwoju, uczy je ona bowiem właściwego zachowania w stosunku do innych psów, dyscypliny oraz znaczenia hierarchii w stadzie.


Jeżeli zaś chodzi o fazę trzecią to jest to faza socjalizacji z człowiekiem (7-12 tygodni) i w tej fazie szczenięta uczą się życia wśród ludzi. Potem ma miejsce faza 4, czyli faza ustalania hierarchii (12-16 tygodni). Wtedy to szczenięta stają się psimi „podrostkami”. Niestety, ale często właściciele nie zauważają, że ich maluszek dorośleje i zapewniając mu zbyt wiele przywilejów, przymykając oko na nadmierne psoty, narażają się na późniejsze problemy wychowawcze. Następnie przychodzi czas na fazę 5, czyli fazę ucieczek (4-8 miesięcy) odpowiada ona wiekowi 14-16 lat u ludzi, jest to więc trudny dla właściciela okres. Psy zaczynają rozglądać się za partnerem seksualnym (suki mają zwykle pierwszą cieczkę, samce zaczynają zwiedzać okolicę na własną rękę). Potem jest faza 6, czyli okres dojrzewania (6-14 miesięcy) i psy przeżywają w tym okresie burzę hormonalną. Bardzo często zachowują się irracjonalnie, reagują strachem lub agresją na dobrze znane im sytuacje i przedmioty. Na końcu mamy do czynienia z fazą 7, czyli z wiekiem dojrzałym (1 do 4 lat). W tym przypadku psy ras małych wchodzą w poszczególne fazy nieco szybciej niż dużych. Dlatego zależnie od wielkości i rasy psa, okres ten trwa od roku do czterech lat.

Powiązane artykuły

o nas

Na naszej stronie dowiesz się jak wychować pupila aby później nie mieć z nim żadnych problemów. Zapraszamy do czytania :)

Kontakt

Jeśli masz jakieś pytania- pisz śmiało !

otwartazacheta@gmail.com

Polecamy

Royal canin - karma dla psów